Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transit vize Nedir? Hangi Ülkeler Türkiye'den transit vize istemiyor?
#1
Lightbulb 
Transit Vize Nedir?


Transit vize seyahat ederken bir ülkeyi sadece geçiş (aktarma) amaçlı kullandığınızda ihtiyaç duyulan bir tür vizedir. Bu vize türü genellikle kısa süreli aktarmalar için gereklidir. Bazı ülkeler, Türkiye'den transit vize talep etmeyebilirken bazıları talep edebilir. Transit vizesi gerekip gerekmediğini öğrenmek için seyahatinizden önce ilgili ülkelerin resmi konsolosluğu veya büyükelçiliği ile iletişime geçmenizi öneririm.


Eğer seyahatiniz sırasında havalimanı terminali değiştirmeden direkt olarak devam edecekseniz, genellikle transit vizeye ihtiyaç duyulmaz. Transit vize genellikle terminal değiştirerek veya havalimanı dışına çıkarak aktarma yapılacağında gereklidir.

NOT: 
Eğer geçerli bir Kanada vizeniz varsa ve havaalani değiştirmeyecekseniz transit vize gerekli olan bir çok ülkede transit vize almadan geçiş yapabilirsiniz.

Örneğin Hollanda, Fransa, Italya, Almanya, Ingiltere, Danimarka ve Izlanda...


Alıntı: Avrupa'da Transit Vize İstemeyen Ülkeler    &    Transit Vize Olmadan Aktarma Süresi

Bulgaristan: 24 Saat
Fransa: 12 Saat
İspanya: 12 Saat
İtalya: 24 Saat
Çin: 24 Saat
Mısır: 6 Saat
Yunanistan: 24 Saat
İspanya: 12 Saat
Birleşik Arap Emirlikleri: 24 Saat
Portekiz: Havaalanından çıkmadığı sürece ya da başka bir Schengen ülkesine gelmediği sürece bireyin transit vizeye ihtiyacı yoktur.
Finlandiya: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının havaalanı transit bölgesinden çıkmadığı sürece transit vizeye ihtiyaçları yoktur. 
Polonya: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Polonya’dan aktarma yaparken havaalanından çıkmadıkları sürece veya başka bir Schengen ülkesine girmedikleri sürece Polonya transit vizesine ihtiyaçları yoktur. 
Macaristan: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Macaristan üzerinden başka bir ülkeye aktarma yaparken transit vize almalarına gerek yoktur. İsrail: İsrail topraklarından transit geçiş için bireyin sadece en az altı ay geçerli bir seyahat belgesi ya da pasaportu olması gerekmektedir. 
Avusturya: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport türü farketmeden transit bölgeden ayrılmama şartıyla transit vize istenmemektedir.
Litvanya: Türkiye'den Vilnius havalimanı aktarmalı yapılacak uçuşlar için Litvanya'dan devam eden uçuşun ilk uçuşun bağlantılı uçuş (aynı havayolu şirketi veya anlaşmalı uçuş şirketi) olması durumunda transit vizeye gerek yoktur.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

All rights reserved © 2023 | itswolkan | Aydogdu Company